Demokratları beklerken, 10 yıllık faiz %1 üzerinde

0
59

 

“PİYASANIN ROTASI”

Demokratları Beklerken, 10 Yıllık Faiz %1 Üzerinde!

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 86,920,070 – tedaviye pozitif cevap veren 56,873,321 – ölü sayısı 1,878,057 kişiye ulaşmıştır. Küresel çapta aşı çalışmaları devam ederken, tedbirlere rağmen virüsün yıkıcı etkisi sürmektedir.

Georgia eyaletinde ABD Senatosu’nun çoğunluğunu belirleyecek seçimde Demokrat adayın kazandığına ilişkin haber akışı bulunurken, resmi sonuç açıklanmamıştır. Senato’nun dağılımı için referans olan bu durum Biden’in elini oldukça güçlendirecektir. Piyasalar tarafında ise Demokratların Biden ile Senato çoğunluğunu almasını kısa dönemli negatif olarak karşılayabilir.

ABD 10 yıllık tahvil faizinde uzun zaman sonra %1 üzerinde hareket devreye girerken, Georgia ve enflasyon beklentileri etkili olmuş olabilir. Bu noktadan sonra faizin %1 üzerinde kalıcı olup olmayacağı piyasa dinamikleri ve $ teması için referans olacaktır.

ABD ekonomisinden pandemi kaynaklı durgunluk endişeleri sürse bile, yavaş yavaş enflasyonun ayak sesleri gelmektedir. Tahvil piyasasında başabaş tahvillerde yükseliş bu duruma işaret etmektedir. Kısa dönemin değil ama sonrasında piyasanın dikkatine geçecek önemli noktalar arasında olacaktır.

Ana tema olan zayıf $ – güçlü Euro fiyatlamasında majör bir değişiklik bulunmazken, Fed genişleyici politikalarını ve Biden’in resmi olarak göreve başlamasını takip edeceğiz.

Bugün Fed tutanaklarını ve ADP verisini takip edeceğiz. Tutanaklarda genişleyici politikaların süresine ilişkin detaylar $ teması için önemli olacaktır.

 

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3650 seviyesi üzerinde 3709 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3650 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,02 seviyesinde bulunurken,bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1900 seviyesi üzerinde $1959 seviyesinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,2345 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,3312 seviyesi ile 7,50 seviyesi altında fiyatlanarak 200 günlük basit hareketli ortalamasına çekilmektedir. 5 yıllık CDS (beyaz) 314.562 seviyesi ile 400 seviyesi altında hareket devam etmektedir. Dolar temasında  zayıflık devam etmektedir.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here