FX Piyasalar

0
48

USD/TRY: Küresel çapta artan koronavirüs vaka sayısına bağlı olarak kısıtlayıcı tedbirlerin daha da sıkılaştırılabileceğine yönelik endişeler özellikle borsalarda kar satışların yol açsa da Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde olumlu görüntü korunuyor. Aşı haberleriyle bir süredir baskı altında kalan Dolar da, ABD’de iç talebin görünümüne ışık tutan perakende satışların ekim ayında beklentilerin hafif altında kalmasıyla düşüş eğilimini sürdürüyor. Yurtiçinde ise yarınki kritik TCMB kararı öncesinde dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan Kovid-19’a ilişkin yeni tedbirleri açıkladı. Açıklanan tedbirlerin kur üzerinde önemli bir etki yaratmadığını izlerken, piyasa yarınki TCMB kararı öncesinde beklemeden kalabilir ve kur 7,65 – 7,80 arasında dalgalanabilir. Bugün ABD tarafında, ekim ayı konut piyasası verileri takip edilecek. TSİ 16.30’da konut başlangıçları ve inşaat izinleri açıklanacak. Ayrıca TSİ 18’de Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın, TSİ 20.15’te New York Fed Başkanı John Williams’ın ve TSİ 21.20’de St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın konuşmaları izlenecek. Avrupa tarafında ise TSİ 13’te Euro Bölgesi’nde ekim ayına ilişkin nihai TÜFE verisi takip edilecek.

EUR/USD: Kötüleşen koronavirüs tablosuna rağmen aşı ile ilgili gelişmeler risk iştahının bozulmasını engellediği söylenebilir. Diğer yandan, bir süredir ECB’den gelen açıklamalara karşın paritedeki geri çekilmenin sınırlı kalması ECB’ye yönelik güvercin beklentilerin fiyatlanmış olabileceğini gösteriyor. Halihazırda Dolar’daki zayıflık da sürerken, paritedeki yükseliş beklentimizi koruyoruz. Teknik olarak da parite 1,1850 desteğinin üzerinde kalarak güçlü gözüken 1,1920 direncini kırmayı deneyebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda da 1,1970 seviyesine doğru bir ivmelenme görülebilir. Diğer yandan, 1,1850 desteğinin altına yaşanabilecek bir sarkmada 1,18 seviyesine kadar bir düşüş görülebilir.

XAU/USD: Bir taraftan kötüleşen koronavirüs tablosu endişelere yol açarken, diğer yandan aşı ile ilgili gelişmeler piyasanın daha uzun vadede umutlu kalmasını sağlıyor. Bu ortamda bant hareketi yapan değerli maden dün yine bant içerisinde %0,3 oranında düşerek 1.881 seviyesinden kapattı. Bu sabah da net bir yön çizemeyen değerli madende 1.870 – 1.893 aralığında bant hareketinin devam edebileceğini düşünüyoruz. Söz konusu seviyelerin dışında ana destek ve direnç sırasıyla 1.850 ve 1.905 seviyelerinde.

FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here