Satış dalgası derinleşiyor

0
55

Küresel piyasalar ekonomilerin açılması ve Fed’in şahin sinyalleri arasında yeni bir denge bulmaya çalışıyor. Açıklama sonrası sert satış yiyen 10 yıllık ABD tahvilleri eski seviyesine geri dönüyor. Ancak reflasyon varlıklarındaki satış derinleşiyor. Doların güçlenmesi, verim eğrisinin yataylaşması, hisse senedi ve emtiada zayıflıkla birleşerek net bir ayı sinyali veriyor. Sektör bazında enerji ve banka hisseleri negatif, havacılık görece pozitif ayrışıyor.

Üç günlük piyasa hareketinden yola çıkıp reflasyon trendinin sona erdiğini söylemek doğru değil. Temmuz başında açıklanacak ISM ve tarım-dışı istihdam verisi bu konuda daha sağlıklı değerleme yapmamızı sağlayacak. Ancak oynaklığın artacağı dönemi pozisyon azaltarak geçirmekte fayda var.

Geçen hafta yaşanan gelişmeler ve geçmiş veri doların güçlendiği bir senaryoda Türkiye varlıklarının değer kaybedeceğine işaret ediyor. Borsa İstanbul’da satıcılı bir açılış bekliyoruz. Endeks için yeni destek ve direnç seviyeleri 1.375 ve 1.400. Günün önemli haberi saat 15:00’te yapılacak bakanlar kurulu toplantısı.

Rusya’dan uçuşların açılması Tav hisselerini olumlu etkileyebilir. Prim üretimi beklenenden düşük gelen Türkiye Sigorta negatif ayrışabilir. Teknik olarak Enka, THY, Tekfen, Turkcell, CocaCola ve Logo hisselerini beğeniyoruz.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here